Wyprawka dla kotka, czyli co przygotować przed przybyciem mruczka.

MISKI NA JEDZENIE I WODĘ

Najlepszym wyborem są miski ceramiczne. Koty nie lubią wkładać głowy do wnętrza naczynia, ani dotykać wąsami  jego brzegów, dlatego ich miseczki powinny być płytkie, ale szerokie. Tylko odpowiednio dobrana miseczka sprawi, że Państwa pupil będzie mógł spokojnie rozkoszować się posiłkiem. Ponieważ koty mają skłonność do wyławiania kawałków pokarmu z miseczki, kładzenia go obok niej i dopiero wtedy gryzienia go najlepiej jest ustawić miseczki na podkładce albo tacce. Zarówno miseczki jak i tacki muszą być systematycznie czyszczone. Miseczka z wodę powinna stać z dala od miseczki z jedzeniem, w odległości co najmniej 2 metrów. Takie ustawienie wychodzi naprzeciw naturalnemu zachowaniu kotów, które nigdy nie jedzą w pobliżu wody, aby nie zanieczyścić jej resztkami pokarmu.

Wodę w miseczce wymienia się 2- 3 razy dziennie. Kotek powinien mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Jest to jeden z warunków zapobiegania tworzeniu się kamieni moczowych. Zarówno woda jak i jedzenie, które podajemy naszemu pupilowi powinno mieć temperaturę pokojową. Zimne jedzenie nie pachnie i jest nie wskazane dla wrażliwego kociego brzuszka.

KUWETA

Kocia kuweta powinna znajdować się w ustronnym miejscu, jej szerokość powinna być równa długości naszego kota, a długość kuwety powinna wynosić 1,5 raza tyle. Przy wyborze kuwety zakrytej wysokość zadaszenia też ma znaczenie- musi pozwalać kotu na swobodne obrócenie się i wyprostowanie się w pozycji do oddawania moczu i kału.
Czystość jest najważniejsza! Kuweta powinna być przebierana minimum dwa razy dziennie, choć są koty, które wymagają usunięcia nieczystości po każdej swojej wizycie.
Raz na 2 tygodnie powinno się umyć dokładnie cała kuwetę i wymienić żwirek na świeży.
Kuwetę czyścimy specjalnymi środkami myjącymi przyjaznymi dla zwierząt, np. linia Odor Solution od Vet Expert unikamy zaś drażniących środków czystości z chlorem typu domestos.
Którą kuwetę wybrać : otwartą czy zamkniętą?
Otwarta jest lepszym wyborem, bo jest bardziej zbliżona do „naturalnej” kociej toalety. Jest w niej dużo miejsca, jest lepsza widoczność, można do niej wchodzić z różnych stron, a przykry zapach ulatnia się szybciej.
Jeśli jednak decydujecie się Państwo na krytą to należy zdemontować drzwiczki, by kot nie musiał się o nie ocierać grzbietem. Albo wybrać model podobny do tego, który sama wybrałam- ze składanym dachem, który w każdej chwili mogę zdemontować.
Ile kuwet powinno być w domu?
Tyle ile kocich grup społecznych plus jedna, czyli jeśli mamy jednego kota to kuwety powinny być dwie (rozmieszczone w różnych pomieszczeniach, albo na każdym piętrze domu).
Jeśli macie dwa koty, które się ze sobą nie dogadują to powinny być trzy kuwety, ale jeśli w domu są dwa zaprzyjaźnione koty to wystarczą dwie kuwety.

ŻWIREK

to on decyduje o tym, czy kot zaakceptuje swoją kuwetę.
Idealny żwirek będzie miękki, czyli miły dla kocich łapek, chłonny, bezzapachowy, niepylący oraz zbrylający się w twarde, łatwe do usunięcia bryłki. Moje koty wybrały żwirek bentonitowy drobnoziarnisty. Żwirku w kuwecie powinno być na minimum 4-5 cm grubości, tak aby kot mógł swobodnie sobie w nim kopać.
Odchody ze żwirkiem wyrzucamy do kosza na odpady zmieszane, nigdy do toalety!
Co do zasady, to żadnych żwirków nie można utylizować w toalecie. Mówi o tym ustawa „o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków”. Na opakowaniach niektórych żwirków pojawia się zapis, że można spłukać w toalecie... Zapewne taki żwirek jest sprowadzany z innego kraju, gdzie mają inny system sieci wodno-kanalizacyjnych, i jest to dopuszczalne. U nas- nie.

ZDROWE JEDZONKO

Kot jest zwierzęciem mięsożernym, więc jego dieta powinna być bogata w składniki mięsne. Dobre karmy mokre zawierają mięso mięśniowe ( % udział jest wysoki ), podroby, taurynę oraz składniki witaminowe i minerały. Natomiast nie znajdziemy w ich składzie zbóż, cukrów, ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto też zadbać by w diecie mruczka pojawiło się mięso surowe i włączyć je do diety na 3 posiłki w tygodniu. Gdyby porcji miało być więcej, konieczne jest zadbanie o dodatkową suplementację (np. z Felini Complete).
Koty brytyjskie słyną z zamiłowania do jedzenia. Nie wolno jednak dopuścić , aby kot nabawił się nadwagi, ponieważ będzie to miało później swoje konsekwencje, jak choćby problemy ze stawami, kłopoty z utrzymaniem higieny, zawał mięśnia sercowego.
Odpowiednia porcja karmy mokrej w ciągu dnia to 250-300g . Jednak każda karma ma inne właściwości odżywcze, dlatego należy czytać tabele dawkowania podane na opakowaniu.
Kot nie powinien mieć stałego dostępu do pełnej miski. Lepiej jest podawać mu małe porcje, ale częściej, tak od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia.
Podawanie kotu karmy raz czy dwa razy dziennie nie wystarczy. Zaburza to ich naturalny schemat odżywiania i skutkuje wahaniami poziomu cukru we krwi.
Do kociej miski w żadnym wypadu nie powinno trafiać nic z ludzkiego stołu, bo kot to nie śmietnik. Nie podajemy mu: resztek z obiadu, mleka, słodyczy, kości po obróbce, wędlin (przyprawy i konserwanty mogą spowodować poważne podrażnienie przewodu pokarmowego zwierzaka), żadnych owoców i warzyw: rośliny cebulowe takie jak por, czosnek, cebula, szczypiorek są trujące dla kota! Nie wymyślamy- karmimy kota jak należy.

DRAPAK

W każdym domu zamieszkiwanym przez kota powinien się znaleźć drapak czyli kocie drzewko.
Musi on być mocny i stabilny, aby się nie przewracał. Ważna jest też jego jakość, bo tani materiał i niedbałe wykonanie skracają jego trwałość, a niekiedy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia kota.
Kocięta uwielbiają skakać i wspinać się. Drzewko pozwala rozładować energię kota i uniknąć szalonych pogoni po mieszkaniu oraz skoków z mebli na firanki. Drapak posłuży też do pielęgnacji, naostrzenia kocich pazurków, co uchroni tapicerkę Państwa mebli przed zadrapaniami. Kotek nie będzie wbijał w nią z rozkoszą swoich pazurków. Drapak to nie tylko miejsce zabaw, to również idealne miejsce do spania oraz doskonały punkt obserwacyjny

TRANSPORTER

Ze względów bezpieczeństwa transporter jest niezbędny podczas podróży, dlatego powinien być wykonany z solidnego tworzywa. Ważne jest również, aby miał odpowiednią wielkość, dopasowaną do wagi kota. Dodatkowo ważną opcją w transporterze jest zdejmowana lub otwierana góra, co się bardzo przydaje podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, gdy przestraszony kot sam ze środka nie chce wyjść

AKCESORIA DO PIELĘGNACJI

Pielęgnacja sierści: Kot poświęca dużo czasu na pielęgnację sierści. W tym celu wylizuje ciało szorstkim językiem, pomagając sobie łapami zwilżonymi śliną. Aby zapobiec zbijaniu się włosów z żołądku i jelitach podajemy kotu 1-2 razy w tygodniu jedną łyżeczkę pasty odtłaczającej lub gęsiego smalcu. Zadbanie o kocią sierść należy również do obowiązku opiekuna. Czas poświecony na szczotkowanie i czesanie sierści stanowi chwile zacieśniające więź łączącą kota i człowieka. U kotów ras krótkowłosych wystarcza szczotkowanie raz w tygodniu, zabieg ten ma na celu usuniecie martwych włosów, które kot może połykać podczas codziennej toalety. Do czesania powinno się używać grzebyczka lub rękawicy z gumowymi wypustkami.


Kąpiel: Nie wszystkie koty lubią wodę, więc kąpiel może być zdarzeniem bardzo stresującym dla kota. Osobiście preferuję kąpiel na sucho przy użyciu odpowiedniej rękawicy lub chusteczek nasączonych specjalnym, niezwykle delikatnym preparatem, którego odczyn pH dostosowany jest do odczynu skóry kota. Uzyskane efekty są zbliżone jak w przypadku metody tradycyjnej, przy czym pozostawiamy zdrowie swoje i kota w identycznym stanie jak przed kąpielą. Ważne: Nie wolno używać szamponów przeznaczonych dla ludzi, mogą one być szkodliwe dla kota.


Pielęgnacja kocich pazurków: Do przycinania pazurków najlepiej nadają się obcinacze w formie gilotynki. Usuwa się zawsze pustą część pazurka uważając, aby nie naruszyć mocno ukrwionej podstawy o wyraźnie różowym zabarwieniu. Zbyt krótkie obcięcie pazurka jest bolesne i wywołuje krwawienie.


Higiena oczu: Po spaniu w kącikach kocich oczu zbierają się „śpioszki”. Usuwamy je przemywając gazikiem nasączonym specjalnym preparatem do pielęgnacji oczu.


Czyszczenie uszu: Zdrowe uszy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeśli zauważymy brud należy go usunąć przemywając ucho gazikiem nasączonym specjalnym preparatem do czyszczenia uszu. Jeśli zaś wydzielina znajdująca się w małżowinie usznej ma nietypowy wygląd należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.


Higiena jamy ustnej: Zęby mleczne u kotów pojawiają się pomiędzy 2 a 6 tygodniem życia, zęby stałe około 4 miesiąca. Płytka nazębna gromadząca się na zębach może ulec przekształceniu w kamień nazębny. Jest on przyczyną zapalenia dziąseł, nieprzyjemnego zapachu z pyszczka, czy bólu zębów. Aby spowolnić odkładanie się kamienia nazębnego lub zapobiec namnażaniu się bakterii, które powodują wytwarzanie się płytki nazębnej należy czyścić kocie ząbki odpowiednią pastą przeznaczoną dla zwierząt ( pasta ludzka w żadnym wypadku się do tego nie nadaje).

LEGOWISKO

Okrągłe, owalne, kosz, materac, hamak, budka czyli miejsce na sen i odpoczynek.
Koty śpią przeciętnie 15 godzin dziennie, dlatego wygodne, przytulne i ciepłe posłanie jest konieczne do zadowolenia Pana Kota. Często na czas drzemki koty wybierają miejsca położone trochę wyżej, dlatego legowiska na parapet należą do jednych z ulubionych miejsc odpoczynku oraz miejsc obserwatorskich kotów. Zasada jest jedna: miejsce do wypoczynku powinno wprawdzie zapewnić odosobnienie, ale równocześnie znajdować się w pobliżu człowieka. Żaden kot nie śpi chętnie w sypialni, jeżeli jego opiekun siedzi w tym czasie w gabinecie i pracuje . W takiej sytuacji kot też chce być przy nim.

W związku z powyższym kot musi mieć kilka miejsc do wypoczynku. I to we wszystkich pomieszczeniach, w których często przebywają osoby najbliższe kotu.
Koty mają ogromną zdolność adaptacji i dostosowują swoje zwyczaje do zwyczajów domowników, w ten sposób mogą spędzać więcej czasu ze swoimi opiekunami. Jeśli właściciele są nieobecni przez większą część dnia- to właśnie ten czas koty przeznaczają na sen.

ZABAWKOWE ELDORADO

Myszki, rybki, piłeczki, piórka, wędki, drapaczki, tunele pobudzają kotka do aktywności, wyostrzają zmysły, rozbudzają instynkty łowcze, zapewniają naszemu chętnemu do przeżywania przygód kotkowi rozrywkę na długi czas i utrzymują go w dobrej formie.
Kot jest najbardziej aktywny zaraz po zachodzie i bezpośrednio przed wschodem słońca. Takie zwyczaje związane są z naturą łowcy i upodobaniem do polowań. Koty są drapieżnikami polującymi na małe zwierzęta, ptaki, owady, a te są najbardziej ożywione właśnie po zmierzchu i bladym świtem. Zachęcam do zabawy ze swoim kotem, której kulminacyjnym momentem będzie pozwolenie kotu na pochwycenie upolowanej ofiary: pluszowej myszki czy piórek. Wspólna zabawa wzmacnia więź z kotem. Zabawki, którymi koty mogą bawić się bez nadzoru, powinny być zrobione z naturalnych materiałów i nadawać się do gryzienia.
Na pozostałe zabawki trzeba uważać: kot może połknąć drobne części, odgryźć tasiemki, czy piórka i się nimi zadławić, dlatego zabawa nimi musi odbywać się pod kontrolą człowieka.

KSIĄŻKI O KOTACH

czyli co warto przeczytać, gdy się ma kota.
Rozmowa z kotem” M. Biegańska-Hendryk
Kocie mojo” Jackson Galaxy
Jak mądrze zadbać o swojego psa i kota?” M. Firley-Oliwa
Nie dla psa i kota kiełbasa” A.Cholewiak-Góralczyk
Polecam szczególnie trzy pierwsze pozycje. Znajdziecie tam konkretne wskazówki dotyczące prawidłowej opieki nad kociakiem, poznacie lepiej kocią naturę oraz kocie potrzeby. Ostatnia pozycja to poradnik żywieniowy (od części II), więc jeśli chcesz dowiedzieć się czy dobrze żywisz swojego pupila, a jeśli nie- jak to poprawić, to jest to lektura właśnie dla ciebie.